Ana Sayfa / Doğalgaz Rehberi / Konutlarda Doğal Gaz Tesisatı Nasıl Olmalı?

Konutlarda Doğal Gaz Tesisatı Nasıl Olmalı?

DOĞALGAZ; Evlerde, sanayi tesislerinde ve iş yerlerinde kullanılan doğalgaz zehirli olmayan, renksiz, kokusuz ve havadan daha hafif bir gazdır. İnsanlar tarafından soluması halinde zehirlemez ve öldürücü bir etkisi yoktur sadece ortamda fazla gaz bulunması halinde oksijen azlığı nedeniyle boğulma tehlikesi vardır. İnsanların kokusuz olan doğalgaz sızıntılarını kolayca fark edebilmeleri için dağıtım şirketleri tarafından sarımsak kokusuna benzer özel bir koku ile koku katkısı yapılır. Doğalgaz yanması bu iş için yüksek teknoloji ile özel olarak üretilmiş brülör kazanları, kombiler, kat kaloriferleri, doğalgaz sobaları ve şofbenleri ile son derece hassas olarak kontrol edilebilir.

DOĞALGAZ TESİSATI NASIL YAPILIR

Doğalgaz Sayaç Montajı : Metalden esnek bağlantı elemanları kullanılarak sayaç bağlantılarında ön gerilme oluşumu önlenmelidir. TS EN 331 standardına uygun gaz kesme vanası konulmalıdır. Olası bir tehlike halinde kullanıcının gaz kolay kesebilmesi için gaz kesme vanaların kolay ulaşılabilir yükseklikte (180-220 cm) monte edilmelidir.Sayaçlar duvardan 2 cm boşluk bırakacak konsollar yardımıyla monte edilmelidir. Sayaçlar gaz dağıtım şirketlerinin çalışanlarının rahat okuyabilmeleri ve arızlara kolayca müdahale etmeleri için aydınlık, rutubetsiz, donmaya karşı korunan ve çok sıcak olmayan yerlere monte edilmelidir.

Duvar ve Döşemeden Doğalgaz Borusu Geçirme : Duvar, döşeme geçişlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu borunun dışına mutlaka bir boru kılıfının geçirilmesidir. Gaz borusu ve koruyucu kılıf borusunun eş merkezli olması sağlanmalıdır. Kılıf borusunun iç çapı, gaz borusunun dış çapından en az 20 mm daha büyük olmalıdır. Koruyucu boru, bina dış duvarı içine sıkı yağmur vb suları tam sızdırmaz bir biçimde yerleştirilmeli ve duvarın dış ve iç tarafından yaklaşık 10 mm, döşeme geçişlerinde ise üstte 20 mm altta (tavan) 10 mm taşması sağlanmalıdır. Kılıf, geçtiği yere çimento harcı veya alçı ile sabitlenmelidir. Kullanılacak kılıf malzemesi duvar geçişlerinde sert plastik ya da çelik olmalı, döşeme-kat geçişlerinde ise sadece çelik kılıflar kullanılmalıdır.

BİNA İÇİ DOĞAL GAZ TESİSATININ BÖLÜMLERİ

Ana Kesme Vanası : Bir binaya verilen gazı tamamen güvenli şekilde kesebilmek veya bir daireye ait gazı kontrol edebilmek üzere bağlantı hattı başına konulan küresel tip gaz kesme elemanıdır.

Dağıtım Borusu : Ana emniyet vanası ve regülatörden sonra gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar düşey veya yatay olarak çekilen boru hattıdır.

Kolon Borusu : Düşey olarak çekilen dağıtım borularıdır.

Sayaç Bağlantı Hattı : Kolon hattı ile sayaç girişi arasında bulunan borudur.

Tüketim Hattı : Sayaçtan en son ayırım(sorti) hattına kadar olan ana borudur.

Ayırım Hattı : Tüketim hattından ayrılan ve cihaz bağlantı vanasına (sorti musluğu) kadar olan borudur.

Cihaz Bağlantı Hattı : Cihaz bağlantı vanasından cihaza kadar olan hattır.

Atık Gaz Sistemleri : Isıtma ve sıcak su üretimi yapan gaz yakıtlı cihazlar yakma düzenlerine iki ana gruba ayrılır: 1-Bacalı cihazlar 2-Hermetik cihazlar

DOĞAL GAZ BORU DÖŞEME AŞAMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Gaz Borularının Erişilebilirliği : Doğal gaz boruları açıktan görülebilecek ve kolayca ulaşılabilecek şekilde monte edilmelidir.. Sıva altına doğal gaz tesisat borusu döşenmez. Doğal gaz iç tesisat boruları, taşıyıcı yapı elemanı olarak kullanılmaz. Gaz boruları kapalı hacim içinden, söz gelişi kanal, asansör boşlukları, havalandırma vb içinden geçirilmemelidir.

Sızdırmazlık : Gaz boru bağlantı elemanlarıyla yapılmış dişli bağlantılarda amacına uygun plastik esaslı vb sızdırmazlık malzemeleri kullanılmalı veya sızdırmazlık macunu ile birlikte keten kullanılmalıdır. Bu sızdırmazlık malzemeleri TS EN 751 – 2 standardına uygun olmalıdır.

Boruların Mekanik Darbelere Karşı Korunması : Gaz taşıyıcı çelik borular binaya bir tehlike anında kolayca ulaşılabilen bir yerinden girmelidir. Buradaki ana gaz borusu ve ana kapama vanası hasar görmeyecek şekilde darbelere karşı monte edilmiş ve korunmuş olmalıdır. Bu yer bina deposu ve oturma yeri olarak kullanılmamalıdır. Kapama vanası küresel çelik vana olmalı, gerekli görülürse muhafaza altına alınmalıdır.

Boruların Yapı Elemanlarına Tespiti : Doğal gaz boruları boru çapları göz önünde bulundurularak uygun aralıklarla düşey borularda kelepçelerle, yatayda döşenen borularda ise hem kelepçe hem de konsollarla tavan ve duvarlara sağlam bir şekilde tespit edilmelidir. Kullanılacak kelepçeler duvarlara çelik dubel ile konsollar ise beton harç ile monte edilmelidir.

Gaz Borularının Yangına Karşı Korunması :

Doğal gaz tesisat boruları;

1-Tüm zayıf akımla çalışan telefon, zil, kapı otomatları, kablolu TV vb. kabloları ile bunların bağlantı buatlarından en az 15 cm mesafeli olmalı

2-Kuvvetli akımla çalışan bina elektrik tesisatları, elektrik sayaçları, priz, anahtar, elektrik cihazları ve benzeri ile bunların bağlantı buatlarından en az 15 cm mesafeli olmalıdır. Çapraz geçişlerde elektrik tesisatı sıva altına konulmalı, bu sağlanamıyorsa gaz borusunun dış yüzeyi belli bir mesafede elektrik akımına ve sıcaklığa karşı yalıtıcı bir malzemeyle kaplanmalıdır.

3-Gaz borularını kendi amacı dışında (elektrik, topraklama hattı vb) kullanmak kesinlikle yasaktır.

4-Gaz boru bağlantıları yanmaya karşı emniyetli olmalıdır.

5-Gaz boru bağlantılarının taşıyıcı kısımları (kelepçeler, konsollar) yanmayan malzemeden yapılmalıdır.

6-Gaz boruları, ulaşılması güç kapalı hacimler içinden, söz gelişi kanal vb geçirilmemelidir.

7-Yangın ihtimaline karşı en etkili önlemlerden birisi de apartmanlarda ve gaz borularının geçtiği yerlerde havalandırma için gaz çıkışını sağlayan deliklerin bırakılmasıdır.

Boruların Korozyona Karşı Korunması : Korozyona (paslanma) karşı mükemmel bir korumanın önemi çok büyüktür. Gaz tesisatının korozyona karşı korunması her şeyden önce gaz tüketim cihazlarının kullanım güvenliğini sağlar. Korozyona karşı önlemlerin yetersiz olduğu tesisatlar kısa zamanda tahrip olur, gaz kaçakları meydan gelir. Bina içlerindeki gaz boruları uzun süre normal yapı nemliliği değerinin üzerindeki nem ile temasta bulunmayacak şekilde döşenmelidir.

Statik Elektrik Yüklerine Karşı Boruların Korunması : Gaz tesisat boruları, yüksek gerilimle çalışan işletmelerde koruma ve topraklama amacıyla kullanılmaz. Tam tersine doğalgaz iç tesisatındaki statik elektrik aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi topraklanarak alınmalıdır.

Doğal Gaz Borularının Geçirilmemesi Gereken Bina Bölümleri : Asma tavan içlerinden. Duman bacalarından. Asansör boşluklarından.Çöp ve yanıcı madde depolarından.Davlumbaz içlerinden. İçine girilmesi ve erişilmesi olanaksız hacimlerden.Aydınlıklardan (üstü kapalı veya açık) geçirilmemelidir.

Antalya DOĞALGAZ TESİSATI FİYATI

Doğalgaz tesisat fiyatları kullanılacak malzemelere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Normal bir evin tesisat ve kombi masrafı 3.000 – 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Konut sahiplerinin en çok bilgi edinmek istediği konu başlıkları; 
doğalgaz tesisatı ne kadar, doğalgaz tesisatı malzeme listesi, doğalgaz tesisatı hakkında bilgi, doğalgaz tesisatı elemanları, doğalgaz tesisat döşeme fiyatları, doğalgaz tesisat döşeme, 
doğalgaz tesisatı fiyatları, doğalgaz tesisat malzemeleri, doğalgaz nedir, doğalgaz bina içi tesisat montajı, doğalgaz tesisatı nasıl olmalı, doğalgaz tesisatı ücreti, doğalgaz tesisatı ücretleri, doğalgaz tesisatı parçaları, doğalgaz tesisatı ve projesi, doğalgaz tesisatı ve teknolojisi, doğalgaz tesisatı ne kadara döşenir, doğalgaz tesisatı yapan firmalar

Ayrıca Bakınız

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Dört mevsimin tüm özelliklerinin sırasıyla yaşandığı ülkemizde, kış aylarını rahat geçirmek için nasıl bir doğalgaz …