Ana Sayfa / Doğalgaz Rehberi / Doğal Gazın Farklı Özellikleri

Doğal Gazın Farklı Özellikleri

Diğer fosil yakıtlara göre daha temizdir, kömür, fuel oil vb. yakıtlar gibi kurum, is, kül gibi yanma artıkları bırakmaz. Doğal gazda hava kirliliğine neden olan kükürt bulunmadığından yanma sırasında hava kirliliğine etkisi düşüktür.

Havadan daha hafif bir gazdır, LPG (tüp gaz) gibi kaçak durumunda zeminde birikme yapmaz. Yükselir ve havalandırmadan çıkar.

Kokusuz bir gazdır, kent içi dağıtımda kaçakların anlaşması için çürük yumurta – sarımsak kokusu benzeri bir koku ile koku verilmektedir.

Kullanım alanında depolama ve stok maliyeti yoktur, binalarda yakıt tankı için ayrıca bir alan gereksinimi yoktur. Doğalgaz önceden sipariş verme gerektirmez. Borularla taşınır ve bir sayaçla ölçülerek kullanıma sunulur. Doğal gaz her an kullanıma hazırdır.

Tüketici için taşıma maliyeti yoktur, diğer sıvı ve katı yakıtlar gibi ilk yatırım sonrasında ek bir taşıma maliyeti ve riski yoktur. Borularla iletilir.

Doğal gaz kullanılan tesislerin işletme ve bakım maliyeti diğer yakıtlara göre çok daha düşüktür, yakma için ön hazırlık, ek enerji gereksinimi yoktur. Yakıcıların bakım maliyetleri düşüktür.

Yanma hassas ve insandan bağımsız otomatik olarak kontrol edilebilir, emniyet sistemlerine uyum diğer yakıt sistemlerine göre daha fazladır. Yanma verimi diğer yakıtlara göre çok daha yüksektir.

Doğal gaz zehirsizdir, solunduğunda, zehirlenme ve öldürme etkisine sahip değildir. Diğer gazlar kullanılırken gaz kaçakları olur ve mekanda belli bir orana ulaşırsa canlıların zehirlenerek ölmesine neden olurlar. Ancak mekana sızan gaz mahaldeki oksijen oranını azaltarak zehirlenme yerine boğulma şeklinde can kaybına sebep olabilir.

Doğal gaz kuru bir yakıttır, doğal gazın içeriğinde serbest nem bulunmaz. Dolayısıyla gaz boru ve donanımlarında korozyon oluşmaz. Bu nedenle vidalı döşenen doğal gaz tesisatlarında nemini kaybetmeyen özel macun veya bantlar sızdırmazlık amacıyla kullanılabilir.

Doğal gazlı cihazlar her tür mekana monte edilebilir, Hermetik kullanım halinde diğer cihazların kullanılmadığı mahallere doğal gaz cihazları monte edilebilir. Kazan daireleri bodrumda, katlarda ve hatta çatıda oluşturulabilir.

Doğal gaz ucuz bir yakıttır, Doğal gaz aynı miktarda enerji üretebilmek için kentlerde kullanılan diğer yakıtlardan daha ucuz ve ekonomiktir, yüksek verimle yakılabilir. Veriminin diğer yakıtlara göre daha çok olması, buna karşılık kaybının az olması doğal gaz kullanımını ekonomik kılmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Dört mevsimin tüm özelliklerinin sırasıyla yaşandığı ülkemizde, kış aylarını rahat geçirmek için nasıl bir doğalgaz …